6 Şubat 2014 Perşembe

Anadolu'da Klasik Sanatlar Bursa'dan Başlıyor...

İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi olarak “ANADOLU’DA KLASİK SANATLAR” adı ile hazırladığımız,  on yıl devam edecek olan, 81 ilde 81 Sergi 81 Seminer  projemizin  birincisi, 8 Şubat 2014 Cumartesi günü Saat 13:00 da,  Bursa Ulu Cami’de yapılacak sergi ve seminerle  başlıyor.
Birinci programımız, 8 Şubat Cumartesi Bursa Ulu Cami’de  170 sanatkarımızın hazırladığı 100 eserle bir sergi ve  Hattat Hasan Çelebi, Prof. Uğur Derman ve Semih İrteş hocalarımızın  semineri ile devam edecek.
İkinci programımız ise; 09 Şubat Pazar günü 12:00’da Merinos Kültür Merkezinde, 125 sanatkarımızın hazırladığı, 70 levhadan oluşan bir sergi ve Prof Uğur Derman ve Prof. Dr. Çiçek Derman hocalarımızın, Klasik Sanatlar konulu semineri ile devam edecektir.
Ülkemizin muhtelif şehirlerinden gelecek yaklaşık 100 sanatkarın  Bursa ziyareti ile devam edecek olan faaliyetler, sanatkarlarımızın Bursa’daki tarihi mekanları ziyareti, kültür sanat söyleşileri  ve İznik gezi programı ile  3 gün devam edecek.
81 İLDE 81 SERGİ 81 SEMİNER PROJESİ
Günümüz insanının medeniyet tasavvuruna etki etmeyi ve nasıl büyük bir medeniyetin torunları olduğumuzu dünyaya hatırlatmayı görev edinen İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi, aynı zamanda, hayatın içindeki çarpıklıklara ve manevî hastalıklara en güzel reçeteyi yazan klasik sanat eserlerinin şifa sunmaya devam etmesini ve yeni nesillere taşınmasını sağlamayı amaç edinmiştir.
Bu amaçlar doğrultusunda; sanatın bir milleti birbirine kenetleyen, duygu ve düşünce birliği sağlayan bir unsur olma özelliğinden istifade ile, hat, tezhip, minyatür, katı', ebru, cilt, çini, kalem işi, edirnekâri, kündekâri, sedef kakma, naht gibi klasik sanatlarımızın mirasçısı olarak, bu sanatların sahibi olduğumuz bilincini halkımızda uyandırmak, tanıtımını yapmak ve en güzel örneklerini milletimizle buluşturmak gayeleri ile, ANADOLUDA KLASİK SANATLAR adıyla,  81 İLDE 81 SERGİ 81 SEMİNER PROJESİ 'nihayata geçirmekteyiz.
Bu büyük proje ile Anadolu'nun sadece bazı illerinde tanınan ve uygulanan sanatlarımız, ülkemizin her köşesine götürülecek, ve bu vesile ile her vatandaşımız bu kıymetli mirasımızın farkına vararak, sanata doyacaktır.
Bu proje kapsamında; içinde klasik sanatlarımıza ait nadide eserlerin yer aldığı binlerce katalog ve özel eserlere ait milyonlarca tıpkıbasım, yurdun her köşesine ulaşmış, her eve girmiş olacak. Aynı zamanda toplamda 81 seminer yapılarak halkımız sanatlarımız hakkında bilgilendirilecek ve büyük çoğunluğu İstanbul'da yaşayan pek kıymetli sanatkârlarla buluşmuş olacaktır. Bu proje vesilesi ile klasik sanatlarımızla ilgili büyük bir eksiklik giderilmiş olacak, kadim sanatlarımız nesilden nesle aktarılarak yaşamaya devam edecektir.
Bu büyük projenin, klasik sanatlarımızla ilgili milli bilinç oluşturulmasında, sanatlarımızın dünyaya tanıtılması ve bize ait olduğu gerçeğinin duyurulmasında ilk ve en büyük basamak olması temennimizdir